Abstract | U radu je prikazan utjecaj tretiranja površine piezo keramike plazmom argona na adheziju dvokomponentne silikonske mase pri različitim parametrima (snaga generatora, tlak plina i vrijeme tretiranja površine uzoraka), provođenjem destruktivnih testova na uzorcima piezo keramike.
U tu svrhu provedena su dva niza eksperimenata. U prvom nizu eksperimenata, preliminarnih ispitivanja, ispitan je utjecaj tretiranja površine uzoraka piezo keramike plazmom argona zadanim parametrima prema preporuci proizvođača uređaja. Destruktivan test se provodio na uzorcima tretiranim i ne tretiranim plazmom, kako bi se vidio utjecaj plazme. U drugom nizu eksperimenata, u svrhu smanjenja vremena tretiranja površine uzoraka, piezo uzorci su tretirani plazmom argona pri čemu se mijenjala snaga generatora (30, 60 i 90 %), tlak plina (0,20; 0,33 i 0,45 mbar) i vrijeme tretiranja površine (5, 18, 30 min). Svim uzorcima je prije i nakon tretiranja površine plazmom pri različitim uvjetima određena energija površine metodom mjerenja kuta kvašenja s dvije različite kapljevine (polarnom kapljevinom - destiliranom vodom i s nepolarnom kapljevinom - dijodmetanom). Na tretirane površine plazmom nanesen je sloj dvokomponentne silikonske mase (crna).
Iz dobivenih rezultata određeni su uvjeti pri kojima je postignuta najbolja adhezija silikona obzirom na parametre tretiranja površine uzoraka piezo keramike plazmom argona. Kombinacija parametara koja se u većini dobivenih rezultata pokazala kao najboljom iznosila je snagu generatora od 60 %, tlak plina od 0,20 mbar-a, te vrijeme tretiranja površine uzoraka 18 min, koje se pokazalo kao sasvim dovoljno u usporedbi sa početnih 30 min, čime se skoro upola smanjio početni (prema preporuci proizvođača uređaja) proces tretiranja. |